Home > HOMEPAGE HOT POSTS > LASK v Liverpool 1-3: Οι βαθμολογίες των Κόκκινων παικτών

LASK v Liverpool 1-3: Οι βαθμολογίες των Κόκκινων παικτών

Η Liverpool αναγκάστηκε να κάνει άλλη μια ανατροπή για να εξασφαλίσει τη νίκη, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League καθώς κέρδισε τη LASK με 3-1.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες των Κόκκινων παικτών:

Caoimhin Kelleher – 7 (στα 10)
Ένας θεατής για μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, που δεν έκανε κάτι παραπάνω από το να βγάλει την μπάλα από τα δίχτυα του, μετά από ένα ομολογουμένως τρομερό σουτ. Έκανε ένα δυνατό σταμάτημα στον Havel στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ωστόσο και ακολούθησε μια πραγματικά εξαιρετική απόκρουση από μια ευκαιρία, που υποδείχθηκε ο αντίπαλος επιθετικός για οφσάιντ.

Stefan Bajcetic – 6
Έδειξε πώς μπορεί να είναι κατάλληλος για έναν υβριδικό αμυντικό/χαφικό ρόλο με μερικές υπέροχες πάσες μέσα από τις γραμμές και μερικές αξέχαστες αμυντικές συνεισφορές. Ωστόσο, πιάστηκε επίσης εκτός θέσης σε πολλές περιπτώσεις και μερικές φορές προσπάθησε να ανταποκριθεί στις μονομαχίες σώμα με σώμα των γηπεδούχων. Μπορεί να του πάρει λίγο χρόνο για να φτάσει σε πλήρη ταχύτητα μετά από αυτόν τον τραυματισμό, αυτή ήταν η πρώτη του εμφάνιση με τον Σύλλογο από τον Μάρτιο.

Ibrahima Konate – 6
Ηττήθηκε πολύ εύκολα στα δεξιά καθώς η LASK κέρδισε το κόρνερ που οδήγησε στο να ανοίξει το σκορ και στη συνέχεια δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, καθώς η αγανάκτηση του έβραζε. Ωστόσο, ο Γάλλος ήταν μια κατά τα άλλα ήρεμη παρουσία στα μετόπισθεν στην καλοδεχούμενη επιστροφή του από τραυματισμό.

Virgil van Dijk – 7
Μια κυρίαρχη φιγούρα στο πίσω μέρος κατά την επιστροφή του από την τιμωρία, καθώς η LASK πάλευε να πάρει μια ανάσα στο κέντρο της άμυνας μας. Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με πέντε κερδισμένες φάσεις, δύο κοψίματα και δύο τάκλιν.

Κώστας Τσιμίκας – 6
Οι σέντρες του ήταν με την μεγαλύτερη δημιουργική απειλή της Liverpool στο πρώτο ημίχρονο, αν και έχασε ανεξήγητα την ευκαιρία να βγει στην κόντρα κάποιες φορές, κρατώντας την μπάλα περισσότερο από όσο έπρεπε. Όχι μια εμφάνιση που θα μείνει για πολύ στη μνήμη, αλλά μια τυπικά σταθερή από τον αριστερό μπακ της Liverpool

Wataru Endo – 5
Συμπλήρωσε μόλις το 81,6% των πασών του και έκανε μόνο ένα τάκλιν, καθώς το παιχνίδι τον ξεπέρασε σε μεγάλο βαθμό.Το έργο του δεν έγινε πιο εύκολο από το γεγονός ότι η ομάδα στο σύνολό της δεν ήταν στα καλύτερά της, αλλά ο Ιάπωνας διεθνής θα πρέπει να εκμεταλλευτεί αυτές τις ευκαιρίες εάν θέλει να γίνει βασικός.

Harvey Elliott– 5
Κέρδισε αυτή την παρουσία του στην αρχική ενδεκάδα μέσω των λαμπρών του εμφανίσεων στην αρχή της σεζόν, αλλά δεν είχε παρόμοιο αντίκτυπο από την σέντρα, στο παιχνίδι αυτό. Προσπάθησε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να δημιουργήσει, αλλά ήταν αδικαιολόγητα επιπόλαιος στην εκτέλεσή του μερικές φορές, αν και έπαιξε ρόλο στη δημιουργία του δεύτερου γκολ.

Ryan Gravenberch – 8
Τράβηξε τα βλέμματα στο πλήρες ντεμπούτο σπάζοντας επανειλημμένα τις γραμμές των αντιπάλων στη μεσαία γραμμή, κουβαλώντας την μπάλα προς τα εμπρός και δείχνοντας μερικές υπέροχες πινελιές σε στενούς χώρους. Είχε μερικές στιγμές όπου η τελική προσπάθεια του ξέφυγε, αλλά έκανε τέσσερις βασικές πάσες και η ασίστ του για τον Diaz ήταν πραγματικά υπέροχη. Μια εξαιρετικά ενθαρρυντική παρουσία.

Ben Doak 5
Έδωσε σε κάθε οπαδό αυτό που ήλπιζαν να δουν με δύο λαμπρές ντρίμπλες πέρα ​​από τον αντίπαλο του νωρίς στο ματς, αλλά έδειξε επίσης ότι υπάρχουν όρια στο παιχνίδι του, όπως θα περίμενε κανείς από έναν τόσο νεαρό εδώ και χρόνια. Δεν είναι ακόμη ιδιαίτερα αξιόπιστος σε διάρκεια όσον αφορά το κράτημα της μπάλας στο φτερό, αν και σίγουρα θα έρθει με περισσότερο χρόνο αν δουλέψει το σώμα του.

Darwin Nunez – 7
Έχασε μια χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έδωσε στον τερματοφύλακα της LASK την ευκαιρία να αποκρούσει μια κεφαλιά από κοντά που έπρεπε απλά να βρει το δίχτυ. Ωστόσο, τελείωσε το παιχνίδι έχοντας πάρει πέντε σουτ, σκόραρε και έπαιξε βασικό ρόλο στο τρίτο της Liverpool. Δεν υπάρχουν πολλά περισσότερα που μπορείτε να ζητήσετε από έναν επιθετικό.

Luis Diaz – 8 (Man of the Match)
Μια συνεχής απειλή για την πίσω γραμμή της LASK και τα πήγε καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον επιθετικό όσον αφορά την αναγκαστική ανατροπή από την κατοχή.

Dominik Szoboszlai (αλλαγη για τον Doak, 61′) – 7
Βοήθησε να κρατήσει τη Liverpool ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς «έβλεπε» τη νίκη με ευκολία.

Alexis Mac Allister (αλλαγη για τον Endo, 61′) – 6
Θα έχει απολαύσει αυτή τη σύντομη εμφάνιση πολύ περισσότερο από την απογοητευτική του εμφάνιση με την Wolves.

Ο Joe Gomez (αλλαγή για τον Bajcetic, 61′) – 6
Έφερε περισσότερη ισορροπία στην άμυνα της Liverpool λόγω του ότι ήταν πιο φυσικός ως δεξί μπακ.

Μo Salah (αλλαγη για Gravenberch, 75′) – 8
Θα εκνευριζόταν που δεν ξεκίνησε σε αυτό το παιχνίδι, αλλά ήταν απειλητικός όταν μπήκε στο παιχνίδι και σκόραρε με εξαιρετικό τρόπο.

Joel Matip (αλλαγη για τον Konate, 81′) – 6
Μπήκε για να δει τον αγώνα και να αφήσει στον Konate λίγα λεπτά ανάπαυσης στον πάγκο.